The Clubmans website banner
Home
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
News
Gallery
Classifieds
Misc.
Links
Members Only
Visitors Book

MG XPOWER Clubmans Cup (2003)


Calendar,Championship Table,Special awards
Results: Round 1| 2| 3| 4| 5| 6| 7&8| 9| 10| 11&12| 13| 14
Table of all drivers finishes in 2003


Championship Calendar

RoundDateVenueEntries closeNotes
1April21stSilverstone Int'lClosed(1)
2&3May10th/11thPembreyClosedDouble header
4May25thRockinghamClosedMGCC (2)
5June28thOulton Park Island9th JuneBARC NW
6July6thCadwell Park16th June(3)
7&8July19th/20thCroix-en-Ternois30th JuneDouble header
9August17thMallory Park28th July 
10August31stBrands Hatch Indy11th August(1)
11&12September14thSnetterton26th August(3) Double header
13October5thDonington Park Nat'l15th September(1)
14October19thThruxton29th September 

All events organised by BARC headquarters unless otherwise indicated.
Note: (Championship Sporting Regulation 1.5.1) In accordance with MSA regulation B.8.4 the organisers reserve the right to amend the published list of dates and rounds, in which case, all registered competitors will be informed of the amendments by Official Bulletins posted to the address specified on the official registration form.
(1) Supporting a round of the FiA euroboss F1 championship.
(2) MGCC Sportscar festival.
(3) Classic Clubmans also at this meeting.
Return to top

2003 Championship Table

PosDriver1234567891011121314TotalBest 11
1Matthew Slinn202418323232213224323132-312309
2Barry Webb1821311824242020-3220241820290254
3James LindleyNF30NF2418202430161818122412246234
4Mike Luck25NF161616123017201624NF2025237225
5Howard Payne30191320NF----1313211631176176
6Adrian Lester1451114111824181514181513181171
7Peter Richings16NF201314-1318111215161318179168
8Guy Woodward1515151413181615NF14951214175161
9Russell Munns---77-11121581615811110110
10Mike Evans12138-2016--24---14-107107
11Marcus Bicknell118510127NF81010773810698
12Stefan Mumm-1125--14--NF20---168686
13Adrian Brown13---1515---710NF5158080
14Dave Madgwick791112-NF1513-6NFNF-78080
15Arthur Dickens5--8--1411-5-1110-6464
16Ian Crombie677696NFNF-NF610256464
17Des Andrews-1NF-NF---142111411106363
18John Kelly-1614-----79--696161
19Paul Freeman81012NF----9328446060
20Tony Pouyanne9610911----NSNFNS-65151
21Nick Bailey2--15NS9--NF11NF9--4646
22Mark Cousin----1010NF10-412NFNF-4646
23Alex Osborne3NF3-NF---6-813924444
24Brian Jordan101295NF--------13737
25Tim Covill-146NFNF13--EX-----3333
26Glenn Cantello0Res045NF129------3030
27Ian Mitchell-24-6---13-4---2929
28Chris Hart----8-NF14------2222
29Chris Burnham0--2-5----36-31919
30Alan Webb--------12-----1212
31Simon Kelly1--3-8--------1212
32Kevin Burnham-NF0-----8-----88
33Peter Burnham53NFNF----------88
34Bjarne Mumm----------NFNS7-77
35Peter Hall---NF-NPNF7-0NFNS--77
36Jamie Champkin042NFNF---------66
37Steven Dickens----------5---55
38Mike Gurr-----------4--44
39Graham Bates0001----------11
40Brendan Herd00--NF----1----11
41Peter Clark----NF-----NSNQ--00
42Alze Fulco--------NS-----00
43Marc WeyerNF-------------00
Fastest lapPole positionBoth

Points will be awarded to Competitors listed as classified finishers in the Final Results as follows:
30, 24, 20, 18, 16, 15, 14, 13, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1. Plus l for fastest lap, l for Pole position.
The Final Championship Classification will be determined by calculating competitors points scored from the total number of Championship races run by the organisers less 3 races in the event that more than 12 races are run and less 2 races in the event that 12 or less races are run.

NF Started, but did not finish. NS Qualified to race, but did not start. EX Excluded from results.
NReg Not registered for championship. NR Practiced for race, but failed to qualify. NP Entered for race but did not practice.
Res Reserve - did not race.
Return to top

www.racecarsdirect.com special awards.

Round & Circuit Driver of the race Hardest charger
5 Oulton ParkMatthew SlinnIan Mitchell
6 Cadwell ParkGuy WoodwardMike Luck
7 Croix-en-TernoisAdrian LesterArthur Dickens
8 Croix-en TernoisJames LindleyMatthew Slinn
9 Mallory ParkIan MitchellJames Lindley
10 Brands HatchBarry WebbAdrian Brown
11 SnettertonRussell MunnsSteven Dickens
12 SnettertonHoward PayneAlex Osborne
13 Donington ParkJames LindleyRussell Munns
14 ThruxtonHoward PayneAlex Osborne
Return to top

Result of round 1 Read the race report
1 Howard Payne (Mallock Mk20) 15:27.413 (87.49 mph)
2 Mike Luck (Dart S16) 15:28.560
3 Matthew Slinn (Mallock Mk30)
4 Barry Webb (Mallock Mk23/91)
5 Peter Richings (Mallock Mk27SG-EBX)
6 Guy Woodward (Mallock Mk27)

Fastest Lap Luck 1:30.751 (89.21 mph)
Pole Position Peter Burnham 1:47.499 (75.31 mph)

Top Six After Round 1
1Howard Payne302Mike Luck253Matthew Slinn20
4Barry Webb185Peter Richings166Guy Woodward15


Return to top

Result of round 2 Read the race report
1 Jim Lindley (Mallock Mk29H) 14:13.725 (85.95 mph)
2 Matthew Slinn (Mallock Mk30) 14:14.002
3 Barry Webb (Mallock Mk23/91)
4 Howard Payne (Mallock Mk20B)
5 John Kelly (Mallock Mk27/28)
6 Guy Woodward (Mallock Mk24:7)

Fastest Lap Webb 59.539 (88.03 mph)
Pole Position Payne 67.560 (77.58 mph)



Result of round 3 Read the race report
1 Barry Webb (Mallock Mk23/91) 14:11.779 (86.15 mph)
2 Stefan Mumm (Mallock Mk28/30) 14:12.868
3 Peter Richings (Mallock Mk27SG-EBX)
4 Matthew Slinn (Mallock Mk30)
5 Mike Luck (Dart S16)
6 Guy Woodward (Mallock Mk24:7)

Fastest Lap Webb 59.019 (88.81 mph)
Pole Position Mumm 64.094 (81.78 mph)

Top Six After Rounds 2&3
1Barry Webb702Howard Payne623Matthew Slinn62
4Guy Woodward455Mike Luck416Peter Richings36


Return to top

Result of round 4 Read the race report
1 Matthew Slinn (Mallock Mk30) 17:33.652 (83.02 mph)
2 Jame Lindley (Mallock Mk29H) 17:42.263
3 Howard Payne (Mallock Mk20B)
4 Barry Webb (Mallock Mk23/03)
5 Mike Luck (Dart S16)
6 Nick Bailey (Mallock Mk30 EBX)

Fastest Lap Slinn 1:09.072 (84.43 mph) Establishes new (and outright) lap record
Pole Position Slinn 1:09.618 (83.77 mph)

Top Six After Round 4
1Matthew Slinn942Barry Webb883Howard Payne82
4Guy Woodward595Mike Luck576James Lindley54


Return to top

Result of round 5 Read the race report
1 Matthew Slinn (Mallock Mk30) 10:45.314 (86.92 mph)
2 Barry Webb (Mallock Mk23/03) 10:48.306
3 Mike Evans (Mallock Mk20)
4 James Lindley (Mallock Mk29H)
5 Mike Luck (Dart S16)
6 Adrian Brown (Mallock Mk18b)

Fastest Lap Slinn 1:30.765 (88.29 mph)
Pole Position Slinn 1:30.627 (88.42 mph)

Top Six After Round 5
1Matthew Slinn1262Barry Webb1123Howard Payne82
4Mike Luck735James Lindley726Guy Woodward72


Return to top

Result of round 6 Read the race report
1 Matthew Slinn (Mallock Mk30EBX) 15:32.240 (83.91 mph)
2 Barry Webb (Mallock Mk23/03) 15:42.180
3 James Lindley (Mallock Mk29H)
4 Guy Woodward (Mallock Mk27)
5 Mike Evans (Mallock Mk20)
6 Adrian Brown (Mallock Mk18B)

Fastest Lap Slinn 91.79 (85.22 mph)
Pole Position Slinn 91.60 (85.40 mph)

Top Six After Round 6
1Matthew Slinn1582Barry Webb1363James Lindley92
4Guy Woodward905Mike Luck856Howard Payne82


Return to top

Result of round 7 Read the race reports for rounds 7 and 8.
1 Mike Luck (Dart S16) 16:53.380 (71.26 mph)
2 James Lindley (Mallock Mk29H) 16:53.860
3 Barry Webb (Mallock Mk23/03)
4 Adrian Lester (Mallock Mk35K)
5 Guy Woodward (Mallock Mk27)
6 Dave Madgwick (Mallock Mk27EBX)

Fastest Lap Matthew Slinn 58.64 (72.44 mph)
Pole Position Slinn 58.68 (72.39 mph)

Result of round 8
1 James Lindley (Mallock Mk29H) 15.00.130 (70.79 mph)
2 Adrian Lester (Mallock Mk35K) 15.06.810
3 Barry Webb (Mallock Mk23/03)
4 Peter Richings (Mallock Mk27SG-EBX)
5 Mike Luck (Dart S16)
6 Guy Woodward (Mallock Mk27)

Fastest Lap Matthew Slinn 58.74 (72.32 mph)
Pole Position Luck (By virtue of his win in race 7)

Top Six After Rounds 7&8
1Barry Webb1762Matthew Slinn1613James Lindley146
4Mike Luck1325Guy Woodward1216Peter Richings94


Return to top

Result of round 9 Read the race report
1 Matthew Slinn (Mallock Mk30 EBX) 12:08.313 (100.09 mph)
2 Mike Evans (Mallock Mk20) 12:10.135
3 Mike Luck (Dart S16)
4 Adrian Lester (Mallock Mk35K)
5 James Lindley (Mallock Mk29H)
6 Russell Munns (Mallock Mk28/30)

Fastest Lap Slinn 47.653 (101.98 mph)
Pole Position Slinn 47.676 (101.93 mph)

Top Six After Round 9
1Matthew Slinn1932Barry Webb1763James Lindley162
4Mike Luck1525Guy Woodward1216Adrian Lester106


Return to top

Result of round 10 Read the race report
1 Barry Webb (Mallock Mk23/03) 14:18.253 (87.51 mph)
2 Matthew Slinn (Mallock Mk30EBX) 14:19.492
3 Stefan Mumm (Mallock Mk28/30)
4 James Lindley (Mallock Mk29H)
5 Mike Luck (Dart S16)
6 Adrian Lester (Mallock Mk35 K)

Fastest Lap Webb 49.693 (88.83 mph)
Pole Position Webb 49.425 (89.31 mph)

Top Six After Round 10
1Matthew Slinn2172Barry Webb2083James Lindley180
4Mike Luck1685Guy Woodward1356Adrian lester121


Return to top

Result of round 11 Read the race reports
1 Matthew Slinn (Mallock Mk30EBX) 14:05.461 (91.42mph)
2 Mike Luck (Dart S16) 14:13.291
3 Barry Webb (Mallock Mk23/03)
4 James Lindley (Mallock Mk29H)
5 Russell Munns (Mallock Mk28/30)
6 Peter Richings (Mallock Mk27SG-EBX)

Fastest LapSlinn 1:14.790 ( 93.95mph)
Pole Position Slinn 1:14.391 (94.46mph)

Result of round 12
1 Matthew Slinn (Mallock Mk30 EBX) 13:50.055 (93.12mph)
2 Barry Webb (Mallock Mk23/03)
13:55.397 3 Howard Payne (Mallock Mk20B)
4 Adrian Lester (Mallock Mk35K)
5 Peter Richings (Mallock Mk27SG-EBX)
6 Russell Munns (Mallock Mk28/30)

Fastest Lap Slinn 1:13.803 (95.21mph)
Pole PositionPayne 1:14.895 (93.82mph )

Top Six After Rounds 11&12
1Matthew Slinn280 (277)2Barry Webb252 (234)3James Lindley210 (210)
4Mike Luck192 (192)5Adrian Lester153 (148)6Guy Woodward149 (144)


Return to top

Result of round 13 Read the race report
1 Matthew Slinn (Mallock Mk30 EBX) 15:20.598 (91.72 mph)
2 James Lindley (Mallock Mk29H) 15:27.955
3 Mike Luck (Dart S16)
4 Barry Webb (Mallock Mk23/03)
5 Howard Payne (Mallock Mk20B)
6 Adrian Lester (Mallock Mk35K)

Fastest Lap Slinn 1:15.912 Time (92.82 mph)
Pole Position Slinn 1:15.617 (93.18 mph)

Top Six After Round 13
1Matthew Slinn312 (291)2Barry Webb270 (234)3James Lindley234 (222)
4Mike Luck212 (200)5Adrian Lester168 (158)6Peter Richings161 (150)


Return to top

Result of round 14 Read the race report
1 Howard Payne (Mallock Mk20B) 13:45.436 (102.75mph)
2 Mike Luck (Dart S16) 13:45.654
3 Barry Webb (Mallock Mk23/03)
4 Peter Richings (Mallock Mk27SG EBX)
5 Stefan Mumm (Mallock Mk28/30)
6 Adrian Brown (Mallock Mk18B)

Fastest Lap Payne 1:21.335 (104.28mph) New Lap Record
Pole Position Luck 1:21.700 (103.81mph)

Top Six After Round 14
Based on best 11 results. Full points for championship in brackets.
1Matthew Slinn309 (312)2Barry Webb254 (290)3James Lindley234 (246)
4Mike Luck225 (237)5Howard Payne176 (176)6Adrian Lester171 (181)


Return to top

This site is designed and maintained by © Brian Jordan, email clubmans@ksports1600.org.uk
Page updated on Thursday, 12th January 2006 at 1515.